27 Kasım 2009 Cuma

BAL SATMAK NİÇİN BU KADAR ZOR ??

Merhabalar ..Değerli dostlar bu günler arıcılarımızın havaların soğuması ile birlikte çoğumuz içinde elimizdeki balı satabilmek adına uygun zamanlar. bu konuda içimden geçenleri yazmak istedim. bir fırsat bulup bilgisayarın karşısına geçince nedense hep başka şeylere takılıp kalıyorum ama bu gün en sonunda ne yazacağıma nasıl yazacağıma karar verdim. Etrafta pek çok arıcı büyüğümden aynı şeyleri duya duya aklımda birikenleri yazmak istedim. Neden bal satamıyoruz ? sorusuna cevap arıyorum aslında .. Gerçi benim görüşüm bal üretimini arttırarak sadece bal üzerine çalışarak bir yere varılmayacağıdır ama yinede ülkemiz şartlarında en çok üretilen arı ürünü bal olduğuna göre bu konuyu tartışmalıyız diye düşünüyorum.. Bal satışının az olmasının sebeblerini düşününce kendimce maddeler yazmam gerekiyor sanırım .


  1. Bal üretiminin doğal şartlara, arı ırkına, arıcının bilgisine, gezginci arıcılığa, doğru yeterli ve sağlam ekipmana ve daha bir çok etkene bağlı olmasının her sene bal üretimindeki dalgalanmalara sebeb olması
  2. Bal piyasasında sahte ürünlerin olması. Değişik yollarla çok ucuza mal edilen ürünlerin bal diye satılması.
  3. Monoflora ballar dediğimiz tek kaynaklı balların müşteriye ulaşmaması. Yani ayçiçeği, kestane ve son dönem kanola hariç diğer verimli bitkilerden elde edilen balların pazara çıkamaması yada çiçek balı adı altında karışık satılması.
  4. Ülkemizin ekonomik şartları ve gerçek bal hakkındaki bilinç eksikliği
  5. Arıcıların yeterli bir şekilde organize olmamaları. Arıcılar arasında gereksiz sürtüşme ve çekişmeler.

ve bunların yanında pek çok madde buraya yazılabilir. Yazımı okuyan değerli dostlarımdan ricam bu konuda görüş belirtmeleridirDeğerli dostlarım madem bal satılmıyor değerini bulmuyorsa biz bal üretmeyelim demek çok yanlış bir bakış açısı olurdu.. bal arı ürünleri içerisinde miktar olarak en çok üretilebileni olduğu gibi diğer ürünler ( arı sütü, polen...) gibi çok teknik bilgi istemeyen ayrıca daha az enerji ve zaman harcayarak elde edilebilecek bir üründür. Şunuda unutmamalıdır bal her eve alınan bir şifa kaynağıdır. hal buyken biz balın ucuz olduğunu söylediğimiz halde hala bal satılmıyorsa ne yapmalıyız.. evde oturup tenekelerimizdeki balın satılmasını bekleyecek halimiz yok değilmi?öyleyse başımızı kumdan çıkartıp dünyada olan biteni incelemeli ayrıca ufkun dahada ötesini görmeye çalışmalıyız .. internette gezerken pek şey görüyoruz.. ben de bu konuyu buradan sizinle paylaşırken internetten yayarlandım ve aklımdakileri aradım pek çok malzeme geçti elime. yazıların arasını fotografla doldurmamak için fotoğrafları aşşağı ekleyeceğim. Şimdi bu yazının esas amacına yani ne yapabiliriz sorusunu sormaya geliyor sıra ..


koca şehirlere doluşmuş insan oğlu ömür denen süreyi ölçen saatin ağır kadranlarının altında ezilirken nasıl bu kadar umursamazca yaşıyor bunu anlamak gerçekten çok ama çok güç ..düşünün bir kere her gecen gün bir şeylerden vazgeçiyoruz doğadan denizden topraktan ailemizden ferağat edip televizyona cep telefonuna bilgisayara ayırıyoruz zamanımızı.... bende aslında bu noktadan yola çıkmak istiyorum aklımdakileri sizlere aktarırken.

bilgisayar cep telefonu kısacası teknoloji bu kadar gelişirken biz balın kullanım alanlarını niye geliştiremedik çoğaltamadık diye sorup duruyordum kendime ve internetin o uçsuz bucaksız dünyasında yolum japon ve çin arıcılık sitelerine düştüğünde aklımda geçen soruların bir cevabı olduğunu öğrenmiş oldum .


çaya şeker yerine bal karıştırılması için hazırlanmış tek kullanımlık çubuk ballar.


serinletici zindelik verici olarak tüketilen bal zencefil şerbeti. ( biz her gün kola içirerek çocuklarımızı zehirlerken balımızda satılamayı beklesin dursun)


erik ilave edilmiş bal marmelatı ve balllı erik tatlısı..


tek bir çiçek türünden elde edilmiş ve eilde edildiği kaynağın ismi ve özellikleri ile paketlenmiş 1 kglık bal .insanlar ne aldıklarını görebilmeli sizcede öyle değilmi?


ben çok uzun süredir aklımda sorularla yaşarken sürekli üreten ve geliştiren insanlar her yeni gün yeni şeyler sunuyor tüketime. eğer bizler de en kısa sürede birlik ve entegre olup halkımıza ve dünyaya balımızı beslenmenin her alanında yer alacak şekilde sunamazsak daha çokuzun bri süre balımız satılmadı para etmediği halde tüketilmedi elimizde kaldı diye ağlarız gibime geliyor .. görüş fikir ve eleştirilerinizi yorumlarınızda belirtirseniz düzeyli bir ortamda tartışabilir ve